Реконструкція системи опалення

Скоріш за все ви потрапили на цю сторінку, бо система опалення у вашій багатоповерховій будівлі працює не так, як хотілось би вам, та ви думаєте що вже нічого крім повної реконструкції їй не допоможе. Нижче наведено ілюстрацію типового розподілення тепла у багатоповерхівці з верхнім розподілом теплоносія.

Система опалення до реконструкції

мешканці багатоповерхових будівель зазвичай скаржаться

1 Нерівномірний прогрів верхніх та нижніх поверхів.

2 Нерівномірний прогрів ближніх та дальніх від теплового пункту стояків.

3 Періодичне зупинення циркуляції, яке спостерігається здебільшого на початку опалювального сезону і якому нічого не допомагає, крім спуску води та повітря з системи опалення.

а от які причини вказують в якості ключових виправдань поганої роботи системи опалення

1 Тепломережі не догрівають тому у всій будівлі чи у лише у деяких квартирах холодно.

2 Запорошені та іржаві труби системи опалення.

3 Мешканці будівлі самостійно переробили систем опалення у своїх квартирах, замінивши труби та радіатори.

4 Будівля тупикова, бо знаходиться на кінцевій ділянці районної тепломережі - тому майже приречена погано опалюватись, бо нічого їй вже не допоможе.

А ще ми майже впевнені, що після заміни деяких ділянок трубопроводів ситуація трошки змінилася, але ці зміни зовсім незначні.

Якщо в вашій будівлі частково або повністю спостерігається те, що ми припустили - та ви ще маєте намір змінити ситуацію щоб покращити якість роботи системи опалення - то в нас є що вам запропонувати, бо ми точно знаємо як розв'язати ці проблеми, та навіть більше - ми вже звільнили від них десятки багатоповерхівок різної конструкції по всій території нашої країни.

Але перш ніж розповісти що можна зробити та чому це саме те, що вам потрібно ми розповімо про види реконструкцій систем опалення багатоповерхівок, та про їх переваги і недоліки.

Двотрубна горизонтальна система опалення

Найкардинальніше рішення це повністю демонтувати стару систему опалення і влаштувати нову горизонтальну двотрубну систему опалення з встановленням квартирних лічильників тепла і радіаторних термостатичних клапанів.

Перевагою такої системи є те що кожна квартира матиме окрему гілку системи опалення на яку можна встановити повноцінний квартирний теплолічильник, а мешканець зможе керувати комфортом і теплоспоживанням за власними забаганками.

Другою за значенням перевагою такої системи є те що до кожного радіатора незалежно від поверху і віддаленості її від теплового пункту приходить однаково гарячий теплоносій який ще не проходив крізь інші радіатори та не остигав в них.

Безсумнівно обидві ці переваги є вагомими та саме тому такі системи влаштовують у всіх новобудовах. Але, щоб змонтувати двотрубну горизонтальну систему опалення у будівлі яка вже використовувала іншу систему, та в якій мешкають люди - треба повністю демонтувати стару систему в обжитих приміщеннях та виконати монтаж нової. Саме тому, навіть не зважаючі на те, що цей вид реконструкції потребує найбільших витрат - головною перешкодою стають декілька мешканців будівлі яких все влаштовує і які не бажають турбуватись проведенням монтажних робіт у своїх квартирах.

Розподілювачі тепла в однотрубній системі опалення

Зазвичай схиляються до варіанту з реконструкції старої вертикальної однотрубної системи у таку ж однотрубну, але з встановленням радіаторних термостатичних клапанів, влаштуванням перепускних перемичок, автоматичним балансуванням на гілках системи опалення (стояках) та встановленням радіаторних приладів розподілювачів.

така система дозволяє:

1 - Регулювати теплоспоживання у квартирах шляхом налаштування термостатичних клапанів біля кожного радіатора.

2 - Сплачувати лише за спожите тепло за показаннями приладів розподілювачів встановлених на опалювальних приладах.

3 - Вирівняти нерівномірність прогріву між стояками шляхом встановлення автоматичних балансувальних клапанів на кожному стояку.

4 - Трошки вирівняти вертикальну нерівномірність прогріву між верхніми та нижніми поверхами за рахунок перемичок що встановлюються біля кожного радіатора.

але як завжди коли приймаєш півміру є де якісь але…

Перше АЛЕ … це те що прилад розподілювач тепла - не є лічильником тепла і щомісячно вказує лише частку тепла що спожив радіатор на якому встановлено прилад, від загального теплоспоживання визначеного за показаннями будинкового теплолічильника. Показання з таких приладів розподілювачів знімаються за допомогою спеціального пристрою з яким комусь треба раз на місяць проходити по всім поверхам будівлі, бо пристрій вловлює слабкий радіо сигнал від розподілювача який може пройти крізь одну-дві стіни але не через багато перекриттів (як у радіотелефонів).

Друге АЛЕ … це те що до радіаторів що розташовані першими по ходу теплоносія завжди буде приходити більш гарячий теплоносій, ніж до останніх. Хоча наявність байпасних перемичок трохи нівелює цю ситуацію, та як не крути при верхній подачі теплоносія нижні радіатори завжди будуть холоднішими за верхні.

Ну і третє АЛЕ … це те що для влаштування однотрубної системи з розподілювачами у старих будівлях треба проводити монтажні роботи у кожній квартирі, хоча і не такі значні як у варіанті з двотрубною системою опалення. І можу вас впевнити, що і в вашому будиночку знайдеться хоч хтось, кого влаштовує стара система опалення і хто не хоче щоб в його квартирі виконували ремонтних робіт.

Та є і позитивна новина, і вона в тому що таку систему можна змонтувати пропустивши одну-дві квартири на стояці. Тобто в цих квартирах в загалі нічого не переробляти. Хоча цей варіант і не є рекомендованим, бо якщо в такій квартирі нема перемички та вона вихолоджує весь стояк внаслідок збільшених радіаторів - то квартири що знаходяться за нею по ходу течії теплоносія - тепла недоотримають хоча і сплачуватимуть лише за спожите.

а тепер лайфхак …

Якщо метою реконструкції ви не ставили наявність поквартирного обліку тепла, а хотіли лише зробити так щоб в усіх квартирах було тепло, а ще були б зовсім не проти зекономити на опаленні … відсотків так 30% - то вам зовсім не потрібна реконструкція системи опалення і достатньо лише грамотно реконструювати тепловий пункт та налаштувати його.

Автоматизований тепловий пункт (ІТП)

Крім того, жодна з модернізованих систем, що висвітлена вище - не зможе працювати якщо в тепловому пункті не встановлено погодозалежного керування та помпової циркуляції, тому реконструкція теплового пункту є обовʼязковою складовою реконструкції системи опалення.

тепер про колишні виправдання поганої рботи опалення

1 - Тепломережі недогрівають - ну так, недогрівають … Річ у тім, що компенсувати недогрів теплоносія що приходить з тепломережі можна взявши з тієї тепломережі його трошки більше ніж зараз обмежує елеватор встановлений у вашому теплопункті. І тепловий пункт з помповою циркуляцією може це зробити, якщо і тільки тоді коли в цьому дійсно буде потреба.

2 - Іржаві та запорошені труби опалення - багато хто вважає що коли циркуляція через стояк слабка - то він або запорошений, або хтось замінив трубу і зменшив прохідний отвір.

Запорошеність та заниження прохідного отвору дійсно можуть стати причиною слабкої циркуляції, та ці причини стають суттєвими лише коли дуже сильно виражені. А от коли ми чуємо що дальній стояк погано працює, бо запорошений - то повірте в 9 випадках з 10, причина в тому що це дальній стояк, а не втому що він заріс, чи хтось там щось переробив.

А стається це тому що через дальні стояки вода не хоче йти - бо навіщо тій воді йти аж до дальнього стояка, якщо можна обернутися через ближній і повернутися у тепловий пункт.

Розв'язують цю проблему одним з двох або одразу обома способами. Перший, це встановити на всіх стояках балансувальні клапани та затискати циркуляцію через ближні стояки, щоб хоч щось дійшло до дальніх. А другий, це встановити помпи, які проженуть через систему опалення такий обʼєм теплоносія, що вистачить і ближнім і дальнім стоякам.

Так от такі помпи, як раз і встановлюються під час реконструкції теплового пункту.

Та це ще не все - після встановлення помп, підвищена швидкість теплоносія не дозволяє йому вистигнути у перших по ходу радіаторах які він просто проскакує і тому більш гарячим доходить до останніх радіаторів на гілці системи опалення.

3 - Перероблена система опалення - про це ми вже казали коли писали вище про іржаві труби …

4 - Тупикова будівля у мережі - зазвичай у таких будівлях на вводі нема різниці в тиску між подаючим і зворотним трубопроводом - а вода, як звісно з законів фізики, йде від точки з більшим тиском до точки з меншим тиском - різниця тисків між подачею та зворотним трубопроводом, власне і спричиняє циркуляцію у системі опалення.

Це дійсно проблема, але якщо знати як (тут є невеличкий секрет), то є схеми теплових пунктів які працюють навіть якщо тиск в подаючому трубопроводі такий саме як і в зворотному. І ми багато де реалізовували ці схеми та скрізь вони працюють. Навіть у тих будівлях де тепла не було з часу побудови - після такої реконструкції стає тепло.

Може і у вашому місті є обʼєкт де ми реалізували подібну схему - напишіть або зателефонуйте нашому менеджеру і ми з радістю влаштуємо вам екскурсію на цей обʼєкт.

і ще один лайфхак …

Теплова ізоляція труб опалення

Якщо теплова ізоляція труб у вашому підвалі чи на горищі більше нагадує лахміття зі шматками мінеральної вати чи дошок з глиною - то це не ізоляція.

А з ізольованих таким чином труб у підвалі та на горищі може втрачатись не менше тепла ніж треба на опалення цілого поверху вашої будівлі. Зверніть на це увагу - звичайна пʼятиповерхівка з неізольованими трубами споживає стільки ж тепла, скільки треба на опалення 6 поверхів! Тобто кожен у своїй платіжці на опалення сплачує до 20% тепловтрат, яких можна було б уникнути.

Теплова ізоляція труб у підвалі

Теплоізоляція яка дійсно працює має шар товщиною не менш за діаметр труби і щільно прилягає до труби по всій площині. Зазвичай це сучасні мінерально-ватні циліндри чи каучукова теплоізоляція.

Так, така ізоляція коштує немалих грошей і якістно її змонтувати, то ще треба повозитися - але тепло яке вона вам збереже коштує ще більших грошей!

про нас
© ТОВ "Опалювальні Системи" : OTOS : 2014
UA
RU